nergiz63nergiz63
26, urfa
theressamtheressam
, Mardin
beriwanberiwan
, Wan
grafikergrafiker
,
love_or_notlove_o...
19, Antalya
rotterdamlirotter...
, Amsterdam
serife25serife25
25, Bayburt
fatmaafatmaa
25, Kocaeli

Publish Your Poems, Quotes, Lyrics and more...

Publish Your Poems, Quotes, Lyrics, Videos, Jokes and more for FREE...
Create new account for free

sagir's picture

Favorites

MP3
Poem
Quote
Video
Lyrics
Joke
Blog entry
Forum topic
Image
Album

Personal Details

Bio

ÖZGEÇMİŞ
(İBRAHİM SAĞIR)

1936 yılında Balıkesir ili,Gönen İlçesi, Paşaçiflik Köyü'nde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde , ortaokulu Bandırma'da bitirdi. Hv. Asb. Teknik Okulu'na girdi. 1957 yılında bitirip Hv. Asb. Çvş. Olarak Türk Hava Kuvvetleri'nde göreve başladı. İzmir, Eskişehir, Malatya'da 27 yıl görev yaptıktan sonra 1984 yılında kendi isteği ile emekli oldu.

Şiir yazmaya ortaokul ikinci sınfta başladı. Türkçe öğretmeni Haşim Nezihi OKAY'ın teşvik ve yardımlarını gördü. İlk şiirleri 1953 yılında 20. Asır dergisi'nde Behçet Kemal ÇAĞLAR'ın yönettiği "GENÇ ŞAİRLER" sayfasında yayımlandı. Daha sonra Hayat, Türk Edebiyatı, Çağrı, Size, Edebiyat Güncesi, Gülpınar gibi pek çok edebi dergi, gazete ve antolojilerde şiirleri okuyucu ile buluştu.

Şiir çalışmalarına, emekli olduktan sonra yerleştiği Eskişehir'de devam etti. Türk Edebiyatına katkıda bulunmak adına 1992 tarihinde, 7 arkadaşı ile birlikte ESKİŞEHİR ŞAİRLER DERNEĞİ' ni kurdu.

Şiirlerinin bir kısmını topladığı ' DUYGU KERVANI' adlı ilk kitabını 2000 yılında çıkardı. Bölgesel, ulusal ve uluslar arası şiir yarışmalarına katıldı. Pek çok yarışmada birincilik, ikincilik, üçüncülük, jüri özel ödülü ve mansiyon derecelerini kazanarak ödüller aldı.

1997 yılında Atatürk Üniversitesi, kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Nasır TEKİN tarafından 'İbrahim Sağır'ın Hayatı ve Şiirlerinin Tasnifi adı altında, 2001 yılnda da Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Hasan KILIÇ tarafından 'İbrahim Sağır ve Duygu Kervanı Adlı Şiir Kitabının İncelenmesi' adı altında bitirme tezi hazırlandı. Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi ve Türkiye de Kim Kimdir Ansiklopedisinde biyogrofileri yayımlandı.

5 çocuk babası olan SAĞIR, kuruluşundan hemen sonra seçildiği Eskişehir Şairler Derneği Başkanlığı görevini halen sürdürüyor.

User points

Points
235

History

Album image
Guestbook
View recent guestbook entries
Flag user
flag this
Blog
View recent blog entries
Member for
11 years 39 weeks
Latest visitors
5 years 16 weeks ago