En son yorum ekleyen üyeler(resimli) | Hemen üye ol, seçkin bir ortama katıl!
seref_cosgunseref_...
52, Balıkesi
tahsin_sahintahsin...
64, KAYSERİ
6666
56, Ankara
KILIÇ KESKİNKILIÇ...
57, denizli
mehmet_postallimehmet...
, Kayseri
idriscaglaridrisc...
, Elazığ
yorgun_babayorgun...
32, Malatya
sagir's Bild

Favoriten

MP3
Poem
Quote
Video
Lyrics
Joke
Blog entry
Forum topic
Image
Album

Personal Details

Bio

ÖZGEÇMİŞ
(İBRAHİM SAĞIR)

1936 yılında Balıkesir ili,Gönen İlçesi, Paşaçiflik Köyü'nde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde , ortaokulu Bandırma'da bitirdi. Hv. Asb. Teknik Okulu'na girdi. 1957 yılında bitirip Hv. Asb. Çvş. Olarak Türk Hava Kuvvetleri'nde göreve başladı. İzmir, Eskişehir, Malatya'da 27 yıl görev yaptıktan sonra 1984 yılında kendi isteği ile emekli oldu.

Şiir yazmaya ortaokul ikinci sınfta başladı. Türkçe öğretmeni Haşim Nezihi OKAY'ın teşvik ve yardımlarını gördü. İlk şiirleri 1953 yılında 20. Asır dergisi'nde Behçet Kemal ÇAĞLAR'ın yönettiği "GENÇ ŞAİRLER" sayfasında yayımlandı. Daha sonra Hayat, Türk Edebiyatı, Çağrı, Size, Edebiyat Güncesi, Gülpınar gibi pek çok edebi dergi, gazete ve antolojilerde şiirleri okuyucu ile buluştu.

Şiir çalışmalarına, emekli olduktan sonra yerleştiği Eskişehir'de devam etti. Türk Edebiyatına katkıda bulunmak adına 1992 tarihinde, 7 arkadaşı ile birlikte ESKİŞEHİR ŞAİRLER DERNEĞİ' ni kurdu.

Şiirlerinin bir kısmını topladığı ' DUYGU KERVANI' adlı ilk kitabını 2000 yılında çıkardı. Bölgesel, ulusal ve uluslar arası şiir yarışmalarına katıldı. Pek çok yarışmada birincilik, ikincilik, üçüncülük, jüri özel ödülü ve mansiyon derecelerini kazanarak ödüller aldı.

1997 yılında Atatürk Üniversitesi, kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Nasır TEKİN tarafından 'İbrahim Sağır'ın Hayatı ve Şiirlerinin Tasnifi adı altında, 2001 yılnda da Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Hasan KILIÇ tarafından 'İbrahim Sağır ve Duygu Kervanı Adlı Şiir Kitabının İncelenmesi' adı altında bitirme tezi hazırlandı. Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi ve Türkiye de Kim Kimdir Ansiklopedisinde biyogrofileri yayımlandı.

5 çocuk babası olan SAĞIR, kuruluşundan hemen sonra seçildiği Eskişehir Şairler Derneği Başkanlığı görevini halen sürdürüyor.

User points

Points
235

Verlauf

Album image
Gästebuch
Zeige die neuesten Gästebucheinträge
Flag user
flag this
Blog
Zeige aktuelle Blogeinträge
Registrierungsdatum
11 Jahre 40 Woche
Profil Besucher
5 Jahre 16 Woche ago