theressamtheressam
, Mardin
idriscaglaridrisc...
, Elazığ
love_or_notlove_o...
19, Antalya
Yakuphan kılınçYakuph...
, Antalya m
persiapersia
,
beriwanberiwan
, Wan
savaş karadumansavaş...
54, samsun
6666
56, Ankara

Publish Your Poems, Quotes, Lyrics and more...

Publish Your Poems, Quotes, Lyrics, Videos, Jokes and more for FREE...
Create new account for free

oyhanhbildirki's picture

Favorites

MP3
Poem
Quote
Video
Lyrics
Joke
Blog entry
Forum topic
Image
Album

Personal Details

Real Name
Oyhan Hasan Bıldırki
Gender
Male
Occupation
Emekli
City
Söke/AYDIN
Country
Türkiye
Bio

OYHAN HASAN BILDIRKİ - BİYOGROFİ
1947 Haziranı'nda Bağarası'nda doğdu. İlkokulu doğduğu yerde, ortaokul ve liseyi Aydın'da okudu. Bursa Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü'nü (1971), AÜAÖF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü (1991) yıllarında bitirdi. İlk görevine Kastamonu-Cide-Şenpazar'da başlayan yazar, daha sonra birçok okulda çalıştı. Söke İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olarak görevliyken, Kuşadası Atatürk İlköğretim Okulu'na kendi isteğiyle gitti. Daha sonra Kuşadası Kaya Aldoğan Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğinde de bulundu. Burada çalışırken (1997) emekli oldu. Evli ve iki çocuk babası olan yazar, 1962'den bu yana Aydın, Söke ve Kuşadası yerel gazetelerinin yanında, (1969) ülkemizin ünlü edebiyat dergilerinde şiir, hikâye ve eleştirileriyle yer aldı.
Ahmet KABAKLI'nın "Türk Edebiyatı Dergisi" hikâyecileri arasında gösterdiği Bıldırki, ilk ününü Hisar Dergisi'nde yayımlanan eleştiri ve hikâyeleriyle yapmıştır. Hisar'da yayınlanan ilk hikâyesinin "Şeftali Çiçekleri" olduğunu biliyoruz. Türk Edebiyatı'nda yayınlanan ilk hikâyesi de "Rüyâlar Gerçek Olsa" adlı hikâyesidir. Bursa Eğitim Enstitüsü'nde okuduğu sıralarda, Alaaddin Korkmaz ile birlikte, "Bursa'da Zaman" adlı bir edebiyat dergisi çıkardı. Söke'de yayın hayatını sürdüren Beşparmak ve Sarızeybek dergilerinin hem kurucusu, hem de isim babasıdır. Bıldırki, çeşitli eleştiri, şiir ve hikâyelerini, başta Hisar dergisi olmak üzere; Fikir ve Sanatta Hareket, Şafak, Adımlar, Alkım, Bursa'da Zaman, Doğuş Edebiyat, Töre, Millî Eğitim ve Kültür, Millî Eğitim, Millî Kültür, Gülpınar, Dolunay, Çağrı, Yiğit Efem, İnanç, Tarla, Öncü Edebiyat, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Antoloji, Balova, Sarızeybek ve Beşparmak dergilerinde yayınlatmıştır. Çeşitli mahlaslar kullanarak köşe yazıları da yazdı. RESİMLİ TÜRK EDEBİYATI Devirler, İsimler, Yorumlar adlı ansiklopedi yazarları arasına katıldı. "Bir Bıçağın Keskin Ucu" hikâyesiyle "Töre Hikâye Yarışması"nda (1980) üçüncülük ödülü alan yazar, daha sonra 1995 yılında "Kar Üstünde Kan Damlası" adlı hikâyesiyle "Ömer Seyfettin Hikâye Yarışması" seçiciler kurulu özel ödülünü, l996 yılından başlamak üzere üst üste üç defa da yıl içinde yayımlanan hikâyelerin değerlendirilmesi sonucunda Aydın Gazeteciler Cemiyeti Hikâye dalı birincilik ödülünü aldı.
Yazarın, radyo ve televizyon dallarında da çeşitli çalışmaları vardır.
Yazarın Basılmış Olan Eserleri: Liseden Sesler (Şiirler, 1964) Dönülmez Yol (Roman, 1964) Koçaklar (Millî Hikâyeler, 1975) Üçüncü Günün Öğlesi (Hikâyeler, 1986) Bir Başka Şafak (Hikâyeler, 1988-1992-1994) Gün Çarığı Sıkınca (Hikâyeler, 1990) Atatürk Aramızda (Seçme Şiirler, 1991) Bütün Fidanlar Sımsıcak (Şiirler, 1994) Ceylan Gözlüm (Şiirler, 1997) Dil Çerezleri (Araştırma, 1999) Bulutlar Pusuda (Şiirler, 2006) El Değmedik Sevdalara Uyanmak (Şiirler, 2007) Çanakkale Destan Destan (Nehir Roman, Ocak 2007) Gökyüzü Yeniden Mavileşir (Şiirler, Mart 2008)

Interests
Edebiyat ve internet
Favorite Persons

Dede Korkut, Devlet Bahçeli, Atatürk

Favorite Books

Koçaklar 1915, Üç Elmadan Biri Sana, Bir Başka Şafak, Koçaklar 1915 Çanakkale

Favorite Movies

Senede Bir Gün, Karadayı, Muhteşem Yüzyıl, Dila Hanım

Favorite Music

Senede Bir Gün, Elbet Birgün Buluşacağız

Website
http://edebiyatsensin.biz

User points

Points
0

History

Album image
Guestbook
View recent guestbook entries
Flag user
flag this
Blog
View recent blog entries
Member for
10 years 7 weeks
Latest visitors
No visits by now