En son yorum ekleyen üyeler(resimli) | Hemen üye ol, seçkin bir ortama katıl!
mahmutcantekinmahmut...
, ADIYAMAN/
Yakuphan kılınçYakuph...
, Antalya m
seref_cosgunseref_...
52, Balıkesi
drozakdrozak
48, yalova

Publish Your Poems, Quotes, Lyrics and more...

Publish Your Poems, Quotes, Lyrics, Videos, Jokes and more for FREE...
Create new account for free

türk vatandaşın kürt vatandaşın anlaması için

"Yakacaksın başını çocuk" dedi yarı şaka yarı ciddi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin "Kürt vatandaş"ı olmanın ne demek olduğunu çok iyi bilen bir arkadaşım.

Sosyoloji öğrencisi olarak ''Kürt hareketi'' ve ''devlet terörü'' üzerine çalışmak istediğimi ama konuyla ilgili bilgim ve birikimim çok sınırlı olduğu için işin içinden çıkamadığımı anlatıyordum. Bu ülkede Kürt olmak da Kürtlerden bahsetmek de sakıncalıydı elbette.

Cümlenin şaka olan yarısında, Kürt hareketi üzerine çalışmak istememle eğleniyordu biraz. Bir Türk'ün Kürt sorununu anlama çabalarının sistem içi kaldığını ve eğreti durduğunu düşünüyordu.

Diğer yarısının ciddiyeti de sesinde belli belirsiz duyulan "sakıncalı" bir yerlerdeydi. Konuya Hamza Aktan'ın geçtiğimiz aylarda çıkan Türkiye Cumhuriyeti'nde Kürt olmanın ne demek olduğunu anlattığı kitabı Kürt Vatandaş'tan gelmiştik.

Aktan, Kürtlerin Kürt kenti, Türk kenti, siyaset, popüler kültür, Türk medyası, askerlik, okul ve internet gibi farklı alanlardaki "vatandaşlık" deneyimlerini anlatıyordu.

Kitapta Kürt meselesi üzerine düşündüklerime ve değişen düşüncelerime dair şeyler buldum. Kürt meselesini anlamaya ve anlatmaya çalışan bir Türk olarak farkında olduğum ya da olmadığım hikayeler okudum.

Your rating: None Average: 5 (1 vote)