Elena AdanElena Adan
34, Antalya
Yakuphan kılınçYakuph...
, Antalya m
idriscaglaridrisc...
, Elazığ
6666
56, Ankara
Remzi BayalanRemzi ...
23, Trabzon
pilotpilot
42, Dalaman
sonbaharsonbahar
37, Yalova
darkynessdarkyness
99,

Publish Your Poems, Quotes, Lyrics and more...

Publish Your Poems, Quotes, Lyrics, Videos, Jokes and more for FREE...
Create new account for free

Ölüm Ve Hayat Karşısında İnsan

Kimin ne zaman ölüp bu dünyadan göçeceğini kim nereden bilebilir? Ömrü veren Allah… Alacak olan da… Zamanını bir tek O bilir. Yaşamak konusunda değil ama ölmek konusunda elimizde yapılabilecek hiçbir şeyimiz yok madem o zaman biz tercihimizi yaşamdan yana yapmalı değil miyiz?

Hayat… Cenabı Hak tarafından bize verilmiş en büyük nimet… Bir ödül, çok değerli bir ödül… İnsan bu değerli şeyin kıymetini çok iyi bilmeli, onu beyhude hevesler peşinde koşarak boşuna heder etmemeli, hak etmek için gereğini yapmalıdır. Peki, gereği nedir? Verilmiş olunan ömrü Rıza-i İlahi’nin istediği biçimde yaşamak, o değerli ödülü cezaya çevirmemektir.

Elbette bu dünyaya gelmiş her canlı mutlaka ölümü tadacak. Bu açık bir gerçek... Bu sonun ne zaman geleceğini bilmiyor olması aslında kişiyi ölüm karşısında avantajlı bir duruma bile geçiriyor. Ölmek mukadder ama bugün ama yarın…

Oysa hayat ölümden sonraki ölümsüzlüğün kazanılması için büyük bir fırsat… Yeter ki samimiyetimizi ortaya koyalım ve ona layık olmanın yolunu bulalım. Kişi bunu başarabilirse eğer ölüm karşısında elde etmiş olduğu avantajı doğru bir biçimde kullanabilmiş demektir.

Her nimetin şükrü kendi cinsinden olmalıdır. Hayatın şükrü de onu kirletmeden günü geldiğinde bize verildiği gibi tertemiz bir şekilde Sahibine teslim etmektir.

RECEP AKIL

No votes yet

Comments

Post new comment

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.